ARCHITECT.NEMONEH.COM
مقاله ها
 
مقاله ها

مقالات
تحولات کمی و کیفی در گذران فراغت
<< شهرسازی

تحولات کمی و کیفی در گذران فراغت

در جامعه جدید شهری ، اهمیت فراغت به اندازه ایی است که از آن به عنوان « چهارمین » بخش فعالیت انسان پس از کشاورزی ، صنعت و خدمات یاد می کنند و آن را مشخصه جوامع آینده می دانند .

ژوزف بلمون2 شهر ساز و معمار معروف فرانسوی در کتابی به نام « شهرهای گذشته ، شهرهای آینده » می نویسد که این بخش چهارم ، جدا از تولید به معنی اخص ، فعالیتهایی مثل آفرینش و آموزش فراغت را در بر می گیرد . که مشغله عمده جوامع آینده را در برمی گیرد .

گذشته از پیدایش تغییرات کمی در فرایند زمان کار و فراغت ، تحولات عمیقی نیز در نحوه نگرش به ارزش کار و فراغت پدید آمده که به نوبه خود به دگرگونی در مفاهیم مربوط به حیات و شیوه زندگی منجر شده است.

شاید بتوان دقیقاً چنین تشریح کرد که کار و فراغت به طور مساوی عمل می کنند و روابط در هم بافته ای دارند . احتمالاً هر دو به نیازهای اساسی اجتماعی پاسخ می گویند . اما یکی برای اکثریت مردم ضرورتی اجتماعی است و دیگری قائم به خویش است .

در مقدمه کتاب « فراغت » تألیف « کلی »3 که پژوهشی گسترده و عمیق از ابعاد مختلف فراغت در دنیای معاصر ارائه می دهد ، در مورد نقش فراغت در دنیای آینده چنین اظهار نظر شده است .

« فراغت می تواند هم به عنوان امکانات مادی قابل خرید ، و هم به عنوان ارزشهای غیر مادی در نظر گرفته شود . در هر حال به نظر می رسد که جوامع جدید در حال تغییر یافتن از یک جامعه متمرکز بر تولید ، به سوی جامعه ای که به طور همه جانبه به کیفیت زندگی بها می دهد ، است . درون این تغییر جهت فراغت، به صورت یک جنبه مهم از تمام ارزشها و اولویتها برای تمام کسانی محسوب می شود که به سوی قرن بیست و یکم گام بر می دارند . »

خصایص عمده فراغت در شهر نشینی جدید

تمام طبقات و گروههای مختلف اجتماعی را در بر می گیرد .
- به صورت یک نهاد اجتماعی با تشکیلات و مقررات عمومی عمل می کند .
- جایگاه مهمی در نظام تولید ، توزیع و مصرف کل جامعه بدست آورده است .
- ارتباط تنگاتنگی با توسعه صنعتی پیدا کرده است .
- نقش فراغت غیر فعال یا فعل پذیر ( تماشا کردن و گوش دادن ) افزایش یافته

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


مسعود زمانیها نویسنده :
 
مقالات
نظر شما
نام
ایمیل
تلفن
پیغام
 
 
 
مقالات
نظر شما

نام :آیدا
پیام :بخش تحولات کیفی نیاز به توضیح بیشتر دارد

 
صفحه اصلی
صفحه اصلی
مقاله ها
مقاله ها
تمام مقاله ها ::________
به ترتیب حروف الفبا ::________
آثار معماری
آثار معماری
آرشیتکت های نمونه
آرشیتکت های نمونه
آثار آرشیتکت ها
آثار آرشیتکت ها
سبک ها
سبک ها
فرهنگستان
فرهنگستان
خبرنامه
خبرنامه
درباره ما
درباره ما
ارتباط با ما
ارتباط با ما| صفحه اصلی | درباره ما | ارتباط با ما | نقشه سایت | مقاله ها | آثار معماری | آرشیتکت های نمونه | آثار آرشیتکت ها | سبک ها | فرهنگستان |
کلیه حقوق این سایت وابسته به گروه نمونه می باشد
بازنشر مطالب منتشر شده در نمونه، در ساير سايت‌هاي اينترنتي ممنوع است، مگر به صورت لينك به صفحه‌ي مربوط در نمونه
© 2003_2015  nemoneh.com