ARCHITECT.NEMONEH.COM
مقاله ها
 
مقاله ها

مقالات
باد و گونه های آن
<<اقلیم و معماری

باد و گونه های آن

کونه های باد بر پایه سرعت

1 آرام 0 تا 6 کیلومتر در ساعت
2 نسیم 6 تا 27 کیلومتر در ساعت
3 نسیم تند 27 تا 35 کیلومتر در ساعت
4 باد آرام 35 تا 45 کیلومتر در ساعت
5 باد تند 45 تا 55 کیلومتر در ساعت
6 باد بسیار تند 55 تا 90 کیلومتر در ساعت
7 توفان 90 تا 105 کیلومتر در ساعت
8 توفان تند بیش از 105 کیلومتر در ساعت

گونه های باد بر پایه جهت ( سو )

در اینجا به باد های مؤثر بر معماری می پردازیم

1 باد های همگانی

هوای گرم سرزمین های پیرامون استوا با تابش تند خورشید ، گرم شده به بالا میرود و هوای سرد و سنگینی ار دو قطب سوی استوا کشیده میشوند گردش زمین این چرخه هوایی استوا – قطب را در سه منطقه می شکند که سوی خاور کشیده میشوند .

چرخه میان 30 تا 60 درجه عرض جغرافیایی در نیمکره شمالی در اقیانوس اطلس – اروپا ، همراه اختلاف درجه گرمای پدید آمده میان اقیانوس و قاره اروپا که تابش خورشید زمین سرسبز اروپا را زودتر از آب اقیانوس گرم می کند ، هوای اروپا به بالا می رود و هوای ابر آلود اقیانوس را به سوی خود می کشد باقی مانده این توده بزرگ ابر به سمت روسیه تا ایران و هندوستان کشیده می شود.

این توده از غرب و شمال غربی به ایران میوزد و بارشهای آسمانی در دامنه های شمالی البرز پدید می آورد و آذربایجان را سرسبز و گیلان و مازندران را سرسبزتر می کند. ( جلگه پست در کنار دریاچه خزر با هوای معتدل جنگلهای انبوه پدید آورده است که هرچه از گیلان به سوی مازندران پیش میرویم ، ابرها کمتر و از انبوه پوشش گیاهی کاسته می شود ) همچنین دامنه سرسبز غربی زاگرس پذیرای این توده ابر اروپایی است .

اگر این توده ابر فراوان باشد از فراز البرز و زاگرس به پشته ایران سرازیر می شود و باز اگر شرایط برف و باران زایی پیش بیاید در انجا و آنجا در پشته خشک و نیمه خشک ایران میبارد .

2 باد های هنگامی ( موسمی )

باد هایی هستند که در یک فصل می وزند و در فصل دیگر در سوی وارو می وزند . مانند باد های موسمی در آسیا میان اقیانوس هند و هندوستان . در تابستان ، بیشتر باد از اقیانوس هند به هندوستان میوزد و در زمستان بگونه وارو .

3 باد های سرزمینی

بادی است که یک سرزمین بزرگ را در بر می گیرد . در ایران میتوان به باد های 120 روزه سیستان را نام برد که 120 روز از خرداد تا شهریور با چند روز ایست از سیبری به جنوب می وزد. پس از پیمودن کوه های افغانستان و خاور خراسان ، تا سیستان وزیده میشود .

4 باد های محلی

باد هایی هستند که دامنه آنها می می باشد مانند با شهریار در تهران ، سیه باد در روستاهای گناباد و باد های دریا – کرانه و کوه – دشت و ...

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

مسعود زمانیها نویسنده :
 
مقالات
نظر شما
نام
ایمیل
تلفن
پیغام
 
 
 
مقالات
نظر شما

نام :ریحانه
پیام :اگر امکان داره بادهای کشور امارات راهم بنویسید

 
صفحه اصلی
صفحه اصلی
مقاله ها
مقاله ها
تمام مقاله ها ::________
به ترتیب حروف الفبا ::________
آثار معماری
آثار معماری
آرشیتکت های نمونه
آرشیتکت های نمونه
آثار آرشیتکت ها
آثار آرشیتکت ها
سبک ها
سبک ها
فرهنگستان
فرهنگستان
خبرنامه
خبرنامه
درباره ما
درباره ما
ارتباط با ما
ارتباط با ما| صفحه اصلی | درباره ما | ارتباط با ما | نقشه سایت | مقاله ها | آثار معماری | آرشیتکت های نمونه | آثار آرشیتکت ها | سبک ها | فرهنگستان |
کلیه حقوق این سایت وابسته به گروه نمونه می باشد
بازنشر مطالب منتشر شده در نمونه، در ساير سايت‌هاي اينترنتي ممنوع است، مگر به صورت لينك به صفحه‌ي مربوط در نمونه
© 2003_2015  nemoneh.com