ARCHITECT.NEMONEH.COM
مقاله ها
 
مقاله ها

مقالات
سقف تیرچه بلوک
<<بتون

اجرای سقف تیرچه بلوک

در حال حاضر در شهر بم تعداد کثیری از سقفهای در حال اجرا بصورت تیرچه بلوک اجرا میگردد. در خصوص ایمنی چنین سقفهایی باید بدانید که در صورتی که سقف تیرچه بلوک مطابق اصول مهندسی و رعایت فنی ان اجرا گردد از ضریب امنی بسیار بالایی برخوردار می باشد.

ابتدا باید تیرچه ها روی پلها ی اصلی (تیر های فلزی )در ترازهای مورد نظر کارگزاری شوند .فاصله بین تیرچه ها با بلوک های مجوف پر شده وپس از نصب میلکرد های حرارتی و میلکرد های تکمیلی بر اساس نقشه های اجرایی بتن دال سقف ریخته می شود ارماتور های اصلی تیرچه باید به طول 15-10 سانتیمتر با تیرچه های اصلی درگیر شوند و به هیچوجه نباید این ارماتور ها را به تیر های فلزی جوش داد .

نظر به این که ترچه ها به استثنای تیرچه های باجان باز قبل از یکپار چه شدن سقف قادر به تحمل بار سقف نیستند باید توسط تعدادی چار تراش و پایه (جک ها یا شمعها ) به نحو مناسب ومطمنی نگهداری شوند . در مو قع اجرا باید خیز مناسبی به طرف بالا به تیرچه ها داد تا پساز اجرا و یکپارچه شد ن سقف و وارد شد ن بارهای وارده این خیز حذ ف شود . مقدار خیز در کار گاه با تجر به به دست می اید معمو لا به ازای هر متر طو ل دهانه 2 میلیمتر خیز در نظر گر فته می شود . در مورد زمان بر چید ن پایه ها وپایه های اطمینان باید مندر جات ایین نامه بتن ایران مراعات گردد. برای اشنایی با اجرای سقفها ی تیر چه بلو ک تو جه نکا ت زیر را مد نظر داشته باشید تا از سقفی که بالای سر تان قرار خواهد گر فت مطمن باشید .

1- جکهایی که در زیر سقفهای تیرچه بلوک برای تحمل وزن بتن تازه تا رسیدن به مقاومت اولیه آن استفاده میشود حداقل 10 روز باید بدون تغییر باقی بمانند.

این جکها را می توان طوری اجرا نمود که به ازای هر دو متر طول تیرچه حدود 2 میلیمتر وسط تیرچه را بالاتر نگهدارد تا بعد از بتن ریزی این خیز حذف شود.

2- دقت نمایید تا سر تیرچه ها از بال تیرآهن جدا نشده باشد. گاهی بر اثر بی دقتی در نصب جکهای زیر سقف تیرچه ها از روی بال تیرآهن جدا شده و بالاتر قرار میگیرد. این جکها باید به نحوی اجرا شود که میلگردهای دو سر تیرچه روی بال تیرآهن قرارگیرد..

3- در صورتی که تیرچه به یک تیرآهن منتهی میگردد میبایست با استفاده از میلگرد ممان(لنگر) منفی، تیرچه به تیرآهن مهار شود تا در زمان زلزله دچار گسیختگی نگردد.

4- در شکل زیر میلگردهای ممان منفی نشان داده شده است، این میلگردها موجب میشود تا سقف شما به صورت یکپارچه عمل کرده و ایمنی آن بسیار بالا رود. توجه داشته باشید که هر تیرچه باید توسط این میلگردها به تیرآهن باربر خود متصل گردد. در محل هایی که دو تیرچه در امتداد هم مطابق شکل بعدی به یک تیرآهن متصل میگردند باید بوسیله میلگردهای ممان منفی تیرچه ها را به تیرآهن متصل نمائیم .

5- ضخامت بتن بر روی سقف باید حداقل  5 سانتی متر باشد. برای آنکه بتوانید این ضخامت را به دست آورید کافی است حدود 4 قطعه نیمه آجر را بر روی 4 نقطه مختلف از بلوک های سقفی بگذارید ، بتن میبایست پس از اجرا لبالب آجرها گردد.

5- ضخامت بتن بر روی سقف باید حداقل  5 سانتی متر باشد. برای آنکه بتوانید این ضخامت را به دست آورید کافی است حدود 4 قطعه نیمه آجر را بر روی 4 نقطه مختلف از بلوک های سقفی بگذارید ، بتن میبایست پس از اجرا لبالب آجرها گردد.

6- میلگردهای حرارتی بر روی سقف باید به صورت شبکه ایی با اضلاع 25 سانتی متر اجرا گردد. شبکه­ای که در شکلهای بعدی می­بینید با اضلاع 25 سانتی متر میباشد.

7- بتن مصرفی بر روی سقف حتما میبایست به صورت یکپارچه اجرا شود و نباید بین بتن ریزی فاصله ایی ایجاد گردد.

8- قبل از بتن ریزی باید سقف از هرگونه آلودگی همچون بتن خشک شده، شن و ماسه و یا خرده های سفال در مقاطع حساس همچون محل اتصال تیرچه به سقف پاک شود.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

مسعود زمانیها : منبع
 
مقالات
نظر شما
نام
ایمیل
تلفن
پیغام
 
 
مقالات
نظر شما

نام :حمید
پیام :خوب است ادامه داشته باشر

نام : مسعود زمانیها
حتما

نام :nariman_sinai
پیام :مفید بود

نام :رضا
پیام :باعرض سلام وخسته نباشید.عالی بود .اگه میشه درموردروش های پی کنی بگید ممنون

نام :پرهام
پیام :خیلی ممنون از نکات کاربردی شما

نام :رحمت اله
پیام :با عرض سلام و خسته نباشیداگه میشه در باره دیوارهای برشی هم بنویسید متشکرم

نام :ناصر نمایند ه
پیام :سلام خدا قوت لطف بفرمایید در خصوص دیوار برشی و کوبیاکس و نوین بلوک توضیح و رهنمود فرماید با تشکر

نام :سلیمی
پیام :سلام خسته نباشید
وب خوبی دارید ولی چرا نمیشه اطلاعات رو کپی کرد؟؟؟؟؟؟؟

نام :محمد عی
پیام :با سلام ممنون خیلی مفید بود فقط اگه میشد اکسهاشوبیشتر می کردی درکش بهترمی شد .بازم ممنون

نام : مسعود زمانیها
حتما

 
صفحه اصلی
صفحه اصلی
مقاله ها
مقاله ها
تمام مقاله ها ::________
به ترتیب حروف الفبا ::________
آثار معماری
آثار معماری
آرشیتکت های نمونه
آرشیتکت های نمونه
آثار آرشیتکت ها
آثار آرشیتکت ها
سبک ها
سبک ها
فرهنگستان
فرهنگستان
خبرنامه
خبرنامه
درباره ما
درباره ما
ارتباط با ما
ارتباط با ما| صفحه اصلی | درباره ما | ارتباط با ما | نقشه سایت | مقاله ها | آثار معماری | آرشیتکت های نمونه | آثار آرشیتکت ها | سبک ها | فرهنگستان |
کلیه حقوق این سایت وابسته به گروه نمونه می باشد
بازنشر مطالب منتشر شده در نمونه، در ساير سايت‌هاي اينترنتي ممنوع است، مگر به صورت لينك به صفحه‌ي مربوط در نمونه
© 2003_2015  nemoneh.com