ARCHITECT.NEMONEH.COM
مقاله ها
 
مقاله ها

مقالات
معماری حمام ها
<<حمام

حمام ها از آغازدربین فضاهای معماری شهری از اهمیت زیادی برخوردار بوده اند و تقریباً یکی از مهمترین بناهای شهری پس از مسجد و مدرسه محسوب میشدند . عوامل متعددی در شکل گیری فضاها و بخش های حمام نقش داشتند که مهمترین آن را می توان تنظیم دما ، رطوبت ، مسیر دسترسی و قرارگیری در داخل یک بافت شهری و آب های روان و ایجاد راههای خروجی برای فاضلاب دانست .

فضای اصلی هر حمام شامل : بینه ، میان در و گرمخانه میباشد . در کتاب آئین شهرداری ابن اخوه آمده است : "بدان که اثر طبیعی گرمابه به گردم شدن بوسیله هوای آن و خیس شدن به وسیله آب آن است ، سرای اول خنک کننده و خیساننده و سرای دوم گرم و نرم کننده و سرای سوم گرم و خشک کننده است" .

در اغلب حمام ها مسیر دسترسی به سه مرحله یاد شده با طراحی جالبی انجام میگرفته است ، به این ترتیب که هر فضا بوسیله راهرو هشتی از فضای دیگر متمایز میشده تا دما و رطوبت هر فضا نسبت به فضای مجاور تنظیم گردد با این طریق می توانستند از بیماری و ناراحتی افراد به دلیل ورود به فضای گرو و خروج ناگهانی به فضای سرد تا حد زیادی بکاهند . ترتیب قرارگیری فضای یاد شده از نظمی خاص برخوردار بوده است . نخست فضای ورودی در ارتباط مستقیم با فضای خارج قرار میگرفت ، سپس راهروی باریک و پیچ دار که به دهلیز و از دهلیز به بینه حمام میرسید .

فضای بینه از نظر مساحت و تزیینات از سایر فضاها مشخص تر بوده و عموماً بکشل هشت گوش و چهارگوش ساخته می شده در اطراف آن سکوهای نشیمن و رخت کن و در زیر سکوها حفره های جای کفش تعبیه شده بود و در بالای سقف گنبدی شکل حمام ها ، انواع نورگیرها قرار داشت . ارتباط بینه به گرمخانه از طریق میان در انجام میشد که معمولاً سرویس بهداشتی نیز در این محل قرار میگرفت . گرمخانه شامل خزینه آب گرم و فضای شستشو است و در جنب خزینه مخزن آب سرد وجود داشت که علاوه بر تامین آب خزینه در بعضی از حمام ها از آن برای آب بازی نیز استفاده میکردند .

حمام های عمومی به چند گروه قابل طبقه بندی هستند :

نخست حمامهائی که بصورت متناوب در طی روز تبدیل به مردانه و زنانه میگشتند و یا چند روز هفته مختص مردان و روزهای دیگر برای استفاده زنان بوده است . گاهی اوقات حمام هائی متصل بهم بنا میشد که یکی اختصاص به مردان و دیگری مختص زنان بود مانند حمام علی قلی آقا . بالاخره زمانی حمامهای متصل بهم احداث گردید که یکی برای استفاده مسلمین و دیگری به غیر مسلمین تعلق داشت مانند حمام چهار فصل اراک . همچنین طبق مراسم آن زمان ، حمامی با بوق یا شیپور مخصوص دایر بودن حمام را به آگاهی عمومی می رساند .

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

معماری ایران دوره اسلامی : منبع
 
مقالات
نظر شما
نام
ایمیل
تلفن
پیغام
 
 
 
مقالات
نظر شما

نام :مسعود
پیام :سلام مطالب بد نبود

نام : مسعود زمانیها
پیام :ما منتظر یاری دوستان هستیم که اطلاعات خوب شود

نام :سمیه
پیام :ممنون از مقالتون.اگه راجبه کانسپت در معماری هم منابعی رو بهم معرفی کنید یا مطلب بذارید ممنون میشم

نام :مسعود زمانیها
پیام :بزودی مقاله ای توی این زمینه ارائه خواهم کرد

 
صفحه اصلی
صفحه اصلی
مقاله ها
مقاله ها
تمام مقاله ها ::________
به ترتیب حروف الفبا ::________
آثار معماری
آثار معماری
آرشیتکت های نمونه
آرشیتکت های نمونه
آثار آرشیتکت ها
آثار آرشیتکت ها
سبک ها
سبک ها
فرهنگستان
فرهنگستان
خبرنامه
خبرنامه
درباره ما
درباره ما
ارتباط با ما
ارتباط با ما| صفحه اصلی | درباره ما | ارتباط با ما | نقشه سایت | مقاله ها | آثار معماری | آرشیتکت های نمونه | آثار آرشیتکت ها | سبک ها | فرهنگستان |
کلیه حقوق این سایت وابسته به گروه نمونه می باشد
بازنشر مطالب منتشر شده در نمونه، در ساير سايت‌هاي اينترنتي ممنوع است، مگر به صورت لينك به صفحه‌ي مربوط در نمونه
© 2003_2015  nemoneh.com