ARCHITECT.NEMONEH.COM
مقاله ها
 
مقاله ها

مقالات
نوشیجان تپه
<<معماری ماد

بنای تاریخی نوشیجان در حدود 20 کیلومتری شمال غرب ملایر و بر فراز تپه ای طبیعی به ارتفاع تقریبی 37 متر قرار گرفته است. این اثر تاریخی که ابتدا به صورت تپه ای باستانی بود از سال 1346 مورد کاوش های باستان شناسی قرار گرفت و در نتیجه ی 6 فصل کاوش صورت گرفته، 3 دوره ی تاریخی در آن شناسایی شد.

آثار فوقانی مربوط به دوره ی پارت ( همون اشکانیان) لایه ی میانی استقرارهایی از دوره ی هخامنشیان و آثار تحتانی که روی سازه ی طبیعی تپه بنا گردیده از دوره ی ماد (حدود 2800 سال پیش) بر جای مانده است.

سازه های مختصر دو دوره ِ پارتی و هخامنشی این تپه، پس از مطالعات کافی برداشته شد و آثار اصلی شامل دژ، معبد، و تالار ستون دار(آپادانا) از اوایل دوره پا برجاست.

عناصر این مجموعه به عنوان نخستین الگوهای معماری ایرانی در فلات قاره ایران از منحصربفردترین و ارزشمندترین آثار موجود در کشور محسوب می گردد.

تپه نوشیجان در منطقه ای که به شورکات معروف است قرار دارد. (وقتی 14 ساله بودم از ملایر تا نوشیجان رو با دوچرخه رفتما!) در کل محافظت و مرمت هیچ بنای تاریخی در کشور عزیزمان، به درستی انجام نمی شود. و این به دلیل نداشتن بودجه است، نه کمبود افراد دانش آموخته و استاد در این زمینه (جای استاد شیرازی خالی...)

البته در سال های اخیر به لطف زیاده از حد میراث فرهنگی استان همدان!، اتاقکی جهت نگهبانی و حراست از ساختمان این دژ کهن سال در نزدیکی تپه احداث شده و چند نقشه و عکس از این بنای ارزشمند در آن قرار داده اند، به همراه یک عدد سرباز...

این وضعیت نه تنها در مورد این میراث گرانقدر، بلکه در مورد اکثر آن ها صدق می کند. جالب است بدانید قبل از انقلاب، کشورهای غربی به لطف وجود محمد رضا شاه بی غیرت، بسیاری از اشیاء به دست آمده از کاوش هایشان را از مرز خارج می کردند و به چپاول می بردند. اشیائی که جدای از ارزش مادی، از ارزش معنوی و تاریخی بسیار زیادی برخوردار بودند. البته پس از انقلاب هم به طور پنهانی افراد سود جو بارها در این تپه و اطراف آن گمانه هایی زدند و برخی از آنان موفق به سرقت اشیاء تاریخی شدند...

حفاری کلی که خارجی ها انجام می دادند، به وسیله ی روستائیان روستاهای اطراف تپه انجام می شد تا زمانی که به اشیاء نزدیک می شدند. سپس ادامه ی کار را تا رسیدن به اثر، خود به عهده می گرفتند. روستائیان از ارزش این آثار بی اطلاع بودند و اموال گذشتگانشان را از روی جهالت، در اختیار بیگانگان قرار می دادند. فکر می کنم سقف شیروانی ایجاد شده بر روی بنا مربوط به قبل از انقلاب باشد، در تحقیقی که 2 سال پیش از این تپه داشتم(دوره ی کاردانی)، فرسودگی و ناکارآمدی این سایبان را عیناً مشاهده کردم که جای بسی تأسف است.

این بار که به ملایر رفتم، حتماً از این بنا تصاویری تهیه می کنم و در بلاگ می گذارم.
نوشیجان شامل اجزای زیر است :

1 - بنای قدیمی جبه ی غربی (نخستین نیایشگاه)
2 - تالار ستوندار (آپادانا)
3 - معبد مرکزی (دومین نیایشگاه)
4 - اتاق ها و انبارها
5 - تونل
6 - حصار و دژ

در ضمن این میراث ارزشمند، در سال 1346 به شماره 763 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

serin.blogfa.com : منبع
 
مقالات
نظر شما
نام
ایمیل
تلفن
پیغام
 
 
 
مقالات
نظر شما

نام :ساناز
پیام :لطفا آثار ایرانی را بیشتر تحلیل کنید

 
صفحه اصلی
صفحه اصلی
مقاله ها
مقاله ها
تمام مقاله ها ::________
به ترتیب حروف الفبا ::________
آثار معماری
آثار معماری
آرشیتکت های نمونه
آرشیتکت های نمونه
آثار آرشیتکت ها
آثار آرشیتکت ها
سبک ها
سبک ها
فرهنگستان
فرهنگستان
خبرنامه
خبرنامه
درباره ما
درباره ما
ارتباط با ما
ارتباط با ما| صفحه اصلی | درباره ما | ارتباط با ما | نقشه سایت | مقاله ها | آثار معماری | آرشیتکت های نمونه | آثار آرشیتکت ها | سبک ها | فرهنگستان |
کلیه حقوق این سایت وابسته به گروه نمونه می باشد
بازنشر مطالب منتشر شده در نمونه، در ساير سايت‌هاي اينترنتي ممنوع است، مگر به صورت لينك به صفحه‌ي مربوط در نمونه
© 2003_2015  nemoneh.com