ARCHITECT.NEMONEH.COM
سبک ها
 
سبک ها

مقالات
معماری دوران اسلامی
<< معماری اسلامی

دکتر نقره کار عضو هیئت علمی دانشکده معماری دانشگاه علم و صنعت واژه معماری دوران اسلامی را جایگزین معماری اسلامی قرار داد و مهمترین ویژگی معماری دوران اسلام را بسترسازی سیر انسان از کثرت به وحدت عنوان کرد و یادآورشد که این معماری از بعد هنری ساختاری جهانی و فراتر از زمان و مکان دارد .

دکتر عبدالحمید نقره کار عضو هیئت علمی دانشکده معماری دانشگاه علم و صنعت ایران در گفتگو با خبرنگار گروه دین و اندیشه "مهر" اظهار داشت: ما معماری اسلامی نداریم بلکه معماری دوران اسلام درست است چرا که اسلام مبتنی بر مجموعه ای از اصول فکری و اعتقادی است که این اصول حقیقی، کلی، ازلی، ابدی و غیر نسبی هستند در حالیکه مسلمانان انسان هایی نسبی بوده و در نتیجه آثار معماری آن ها هم نسبی و وابسته به شرایط زمان و مکان خواهد بود بنابراین بهتر است بگوئیم معماری دوران اسلام .

وی با اشاره به مهمترین شاخصه معماری دوران اسلام گفت: بسترسازی سیر انسان از کثرت به وحدت مهمترین ویژه گی بارز معماری دوران اسلامی است .

دکتر زنده دل ، استاد دانشگاه آزاد اسلامی قزوین نیز واژه معماری اسلامی را اشتباه می داند وی معتقد است که معماری اسلامی بدون بعد منطقه اشتباه است .

دکتر نقره کار در توضیح این شاخصه مهم در معماری دوران اسلامی تصریح کرد: معماری دوران اسلامی علاوه بر ظاهری زیبا ، باطنی عمیق و انسانی و با صفا دارد همچنین معماری این دوره ضمن رعایت دستاورد های علوم تجربی با روح و دل انگیز است به این معنا که حس، عقل و روح را تغذیه می کند .

وی افزود: معماری اسلامی هم برون گرا ست و هم درون گرا اما اصالت را به درون ساختمان می دهد و بیرون ساختمان به اعتبار درون آن شکل می گیرد . در بیان ویژگی دیگر معماری دوران اسلامی می توان گفت که در این دوره یکنواختی به چشم نمی خورد به این ترتیب که در فضاهای شهری و عبوری هندسه ای سیر در آفاقی و موجی دارد و در فضاهای داخلی هندسه ای سیر در انفسی و تمرکز گرا را شامل می شود .

عضو هیئت علمی دانشکده معماری دانشگاه علم و صنعت در ادامه افزود: اصل عنصر فضا در معماری دوران اسلام محل حضور انسان است و سایر عناصر نظیر بدنه ها و اجزاء ساختمان بر مبنای آن هویت می یابند . در معماری اسلام علاوه بر فضای سرپوشیده داخلی ، فضای سرباز و سرسبز خارجی یعنی حیاط مرکزی هم از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است همچنین در معماری این دوره سقف مانند کف طراحی نمی شود بلکه کف با الهام از بستر طبیعت هموار و مسطح است و سقف با الهام از آسمان لایتناهی و کهکشانی طراحی می شود .

وی با اشاره به مهمترین عنصر در نمای خارجی افزود: تنها عنصر شاخص و جاذب در نمای خارجی سردر یا ایوان ورودی است که چون طاق نصرتی برای ورود انسان طراحی می شود و این به منزله اهمیت بخشیدن به انسان در مقابل توده ساختمان خواهد بود . ساختمان مجسمه نیست بلکه ایمن گاه انسان است .

دکتر نقره کار با تأکید بر اینکه در معماری دوران اسلام فضا ها بر حسب کارکردشان درجه بندی می شوند گفت: در شهرها، فضاهای مذهبی و فرهنگی ، قلب و کانون و نماد برجسته شهر هستند و سایر عناصر فضایی بر حسب نوع عملکردشان درجه بندی و مکان یابی می شوند . در داخل بناها و خانه ها هم، فضا های جمعی در محور اصلی و فضاهای فردی و خدماتی و عبوری در حاشیه قرار می گیرند .

وی اظهار داشت: در معماری دوران اسلام همیشه کانون فضا متناسب با حضور انسان خالی است . در نماها از تقسیمات سه دربی و پنج دربی استفاده می شود که محور مرکز فضای خالی یا پنجره یا درب ورودی باشد . در حیاط داخلی ، نقطه مرکزی آب نما است که سیال ترین و مواج ترین و در عین حال شفاف ترین و روح بخش ترین عنصر طبیعی ست و از آنجا که آسمان را در دل خود دارد روح انگیز و فرح بخش خواهد بود .

عضو هیئت علمی دانشکده معماری در ادامه گفت: از ساختن هر چیز بیهوده و غیر مفید در معماری دوران اسلامی به شدت پرهیز می شود و در عین حال سعی بر تأمین مجموع نیاز های مادی و معنوی انسان ها خواهد بود همچنین در این دوره از تزئینات نامناسب و ناهنجار و غیر ضروری به مفهوم تزئین آنچه زمینی و مادی است ، استفاده نمی شود ولی همواره فاخر و غنی است و از کلام الهی ، اشعار عارفانه ، نقوش و بافت های هندسی و از رنگهای متنوع و مناسب به طور شایسته و به جا بهره برداری می کند .

وی تصریح کرد: این معماری علاوه بر اینکه هماهنگ با محیط زیست و اقلیم طراحی می شود ، تأمین کننده مجموع نیازهای مادی و روحی انسان ها است، همچنین معماری دوران اسلامی به دلیل اصالت بخشیدن به نیازهای فطری و نوعی انسان ها و در عین حال احترام به دستاوردهای تجربی و تربیتی و کسبی آنان ، قابلیت کاملی برای جهانی شدن را دارد .

دکتر عبدالحمید نقره کار در بیان ویژگی های معماری دوران اسلامی که می تواند این معماری را بین المللی کند گفت: حکمت نظری اسلام چون فطرت بالقوه و نوعی، انسان ها را به عنوان اصول ازلی ، ابدی ، فرازمانی ، فرامکانی و مبتنی بر وحی و کلام الهی که عقل کل است پذیرفته و از طرفی حکمت عملی اسلام بر اساس عدل به معنای قرار دادن هر چیز در جای مناسب و شایسته خود استوار است .

وی در ادامه افزود: حکمت عملی اسلام در مقام عمل نسبی بودن و وابسته بودن به مجموع شرایط زمانی و مکانی نظیر اصل اضطرار، مصلحت یا احکام ثانویه را پذیرفته و اجتهاد خبرگان را بر مبنای اصول می پذیرد در عین حال به تجربیات تربیتی و کسبی فرهنگها و اقوام احترام می گذارد و مراتب کمال را مرحله ای می داند بنا بر این از بعد فلسفه هنر و زیبایی ، ساختاری جهانی و فرا زمانی و فرا مکانی و کامل را ارائه می کند .

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

memar0.blogfa.com : منبع
 
مقالات
نظر شما
نام
ایمیل
تلفن
پیغام
 
 
 
مقالات
نظر شما

نام :فرهاد
پیام :بد نبود

نام :ندا
پیام :مطالب خوبی بود ولی من برای نوشتن متنی که لازم داشتم اطلاعاتی خاصی نداد و همه چیز به صورت خیلی ابتدایی بود. موفق باشید

نام :مسعود زمانیها
پیام :ندای عزیز مطالب در سایت با توجه به سطح های مختلف ارائه شده

نام :محدثه
پیام :بد نبود مرسی

نام :جهان بخش شیرمردی
پیام :خوب بود

نام :حانیه
پیام :خوب بود . موفق باشید.

نام :حسین
پیام :بسیار عالی از شما مدیر سایت بسیار تشکر می کنم

نام :مسعود زمانیها
پیام :ممنون دوستان عزیز

نام :دانایال
پیام :دکتر ؟ دکتر نقره کار؟
ایشون یه دانشکده رو به تنهایی داره با سیاست هاش تنزل میده? همون بهتر حوزه معماری اسلامی رو به اهل فنش بسپاره تو همون دانشگاه? چه اینکه از طراحی مسجد دانشگاه و جاهای دیگه میشه قویا گفت اگر زیاد در این حیطه دخول نکنن برای معماری اسلامی و آیایش استفاده کنندگان مساجد بهتره

نام :عبدالهی
پیام :مطالبتون خوبه ولی استفاده عملی ندارن.من یک معمارتجربی هستم و نیازبه اطلاعات عملی راجع به سبکهای عملی دارم٬که متاسفانه از هیچ ادرسی نمیتوان اطلاعات عملی دریافت کرد. تشکر میکنم/.

نام :مسعود زمانیها
پیام :جناب عبدالهی عزیز این مقاله بیشتر علمی تا عملی

 
صفحه اصلی
صفحه اصلی
مقاله ها
مقاله ها
آثار معماری
آثار معماری
آرشیتکت های نمونه
آرشیتکت های نمونه
آثار آرشیتکت ها
آثار آرشیتکت ها
سبک ها
سبک ها
سبک های معماری معاصر ::________
سبک های معماری کهن ::________
فرهنگستان
فرهنگستان
خبرنامه
خبرنامه
درباره ما
درباره ما
ارتباط با ما
ارتباط با ما| صفحه اصلی | درباره ما | ارتباط با ما | نقشه سایت | مقاله ها | آثار معماری | آرشیتکت های نمونه | آثار آرشیتکت ها | سبک ها | فرهنگستان |
کلیه حقوق این سایت وابسته به گروه نمونه می باشد
بازنشر مطالب منتشر شده در نمونه، در ساير سايت‌هاي اينترنتي ممنوع است، مگر به صورت لينك به صفحه‌ي مربوط در نمونه
© 2003_2015  nemoneh.com